Základní škola s rozšířenou výukou jazyků, Komenského náměstí 91, Mladá Boleslav

Poznávací zájezd a jazykový kurz ve Velké Británii

Poznávací zájezd a jazykový kurz ve Velké Británii

Dlouho slibovaný zájezd do Anglie se uskutečnil v termínu 28. 5. - 4. 6. 2022. Celkem 47 žáků druhého stupně se vydalo v sobotu v odpoledních hodinách na cestu a do cílového města Chester jsme dorazili v neděli v odpoledních hodinách.

Jako první nás čekala procházka historickým centrem s „římským vojákem,“ který nám přiblížil, jak město fungovalo a vypadalo v době římské. Poté jsme všichni netrpělivě čekali na příjezd hostitelských rodin, u kterých jsme celý pobyt bydleli.

V pondělí ráno děti absolvovaly jazykový kurz na místní univerzitě. Výuka probíhala od 9 h do 12:30 a žáci si tak mohli ověřit své komunikační schopnosti s rodilým mluvčím. Když výuka skončila, vydali jsme se směr Liverpool. Drobný déšť ani vítr nám příliš nevadil, protože jsme navštívili muzeum Beatles Story, které připomíná kariéru nejslavnější rockové kapely. Po prohlídce muzea jsme se vydali do Albertových doků a prošli jsme se centrem Liverpoolu. Večer si žáky převzaly jejich hostitelské rodiny a děti tak mohly rodinám vyprávět, co všechno ten den zažily.

Úterní dopoledne probíhalo opět na univerzitě. Někteří byli výukou tak nadšeni, že se jim ani nechtělo pryč ze školy a strávili by tam celý den. My jsme ovšem měli na programu výlet do severního Walesu, do městečka Llandudno. Tam jsme vyjeli historickou tramvají Great Orm Tram na vyhlídku, kde se nám otevřely výhledy nejen na širé moře, ale také na pět hrabství. Viditelnost byla perfektní, obloha byla bez mráčku. Když jsme se pokochali výhledy, sjeli jsme tramvají opět dolu do města, kde měli jsme rozchod. Většina využila možnosti koupit si tradiční pokrm „fish and chips“ a na pláži jsme si užívali slunečních paprsků a zvuků mořských vln. Hostitelské rodiny na nás po příjezdu do Chestru opět čekaly a i tentokrát jsme měli co vyprávět.

Po snídani jsme se naposledy sešli před univerzitou, kde žáky čekala dopolední výuka. Po předání certifikátů o absolvování jazykového kurzu jsme přejeli do velšského městečka Llangollen v údolí řeky Dee. Nalodili jsme se na loďku zvanou „monkey boat“ a projeli jsme se po Pontcyssylte akvaduktu. Během plavby jsme měli možnost naučit se něco málo z velštiny, ale nakonec jsme usoudili, že raději zůstaneme u angličtiny. Velština je totiž úplně odlišná a velmi náročná na výslovnost. Večer jsme opět trávili v rodinách.

Čtvrtek byl ve znamení velšských hradů. Jako první jsme navštívili hrad Conwy. Při cestě na další hrad – Caernarfon – jsme si udělali zastávku v národním parku Snowdonia. Tam jsme se projeli vláčkem kolem horksého jezera. Během jízdy jsme mohli spatřit nejvyšší horu Walesu, Snowdon. Také jsme navštívili muzeum břidlice, která se v této oblasti těžila. Na hrad Caernarfon jsme přijeli už po zavírací době, ale paní průvodkyně nám o něm řekla ty nejdůležitější informace a mohli jsme si ho prohlédnout alespoň zvenčí.

V pátek brzy ráno jsme se vydali do Londýna, kde od čtvrtka do neděle probíhaly oslavy 70. výročí panování královny. Lodí jsme od parkoviště dopluli přímo do čtvrti Westminster a mohli jsme obdivovat obří vyhlídkové kolo, budovy parlamentu a nejslavnější hodinovou věž, které se hovorově říká Big Ben. Všude byly davy lidí, a tak není divu, že se při přesunu do St. Jame’s Park část naší skupiny ztratila. Naštěstí jsme se celkem rychle našli a mohli jsme pokračovat směrem k Buckinghamskému paláci. Ten byl ovšem z důvodů oslav jubilea obehnaný plotem a velmi přísně střežený.

Večer kolem sedmé hodiny jsme lodí dojeli na okraj Londýna, kde na nás čekal autobus a po osmé večerní jsme se vydali na dlouhou cestu domů. Uteklo to všechno rychle, ale máme spoustu krásných zážitků a všichni se těšíme na další návštěvu této země.

Simona Schwaningerová | 19.06.2022 | Přečteno 129x

Kontakt

326 321 794
info@2zsmb.cz

Kalendář akcí