Základní škola s rozšířenou výukou jazyků, Komenského náměstí 91, Mladá Boleslav

Středověk v Templu

Středověk v Templu

Třída 7. A navštívila 6. února v rámci výuky dějepisu mladoboleslavský Templ. Program byl zaměřený na život ve středověku.

Pracovnice Templu pro nás připravily zábavný vzdělávací program, v rámci kterého si mohli žáci na vlastní kůži vyzkoušet, jak se co dělalo ve středověku. Na žáky zde čekalo celkem šest aktivit.

Na 1. stanovišti se nejprve žáci dozvěděli něco málo o historii a neslavném konci templářského řádu a posléze měli možnost vyrazit si vlastní templářskou minci. Zjistili, že vyrazit minci pomocí kladívka není zase tak těžké, je k tomu ale potřeba síla a správný odhad. Všichni se s tímto úkolem poprali statečně a nikdo neminul cíl.

Na 2. stanovišti se žáci seznámili se středověkými mírami. Na starých vahách si vyzkoušeli zvážit obilí. Obchodníci byli poctiví, nikdo svého zákazníka neokradl, a tak nepřišel o ruku, jak tomu bylo ve středověku za krádeže a podvody běžné.

3. stanoviště se neslo ve jménu rytířů. Žáci zde měli příležitost podívat se na to, jak vypadala středověká zbroj. Zjistili, že středověcí rytíři to skutečně neměli jednoduché, protože byli omezeni jak váhou brnění, tak i rozhledem, v němž jim rytířské helmice zabraňovaly. Někteří statní mladí bojovníci byli dokonce pasováni na rytíře a mohli si středověkou rytířskou zbroj vyzkoušet na vlastním těle. Přijali samozřejmě i přísahu, ve které slíbili, že budou ochraňovat potřebné. Jak jim to slušelo, můžete vidět ve fotogalerii.

Na 4. stanovišti pracovali žáci s mapami. Krátce jim byla představena osoba mladoboleslavského lékaře a nakladatele Mikuláše Klaudiána a jeho Klaudiánova mapa. Poté vyhledávali známá česká města na starých i současných mapách.

Na 5. stanovišti museli žáci použít cit a být značně trpěliví. Do ruky se jim totiž dostalo husí brko, se kterým měli napsat pomocí středověkého typu písma jméno osoby významné pro středověkou Mladou Boleslav, a to Jana Ješka z Michalovic. Zjistili, že psát husím brkem není zas až tak jednoduché a že je k tomu potřeba skutečně velká trpělivost.

Na posledním 6. stanovišti je čekala výroba toho, bez čeho se neobešla žádná středověká listina. Správně tušíte, že se jedná o pečeť. Pomocí vosku a pečetidla si každý ze žáků mohl zapečetit svůj vlastní rukopis.

Všem se program velice líbil a již teď se těší na další podobnou akci.

Veronika Brejchová | 06.02.2019 | Přečteno 756x

Kontakt

326 321 794
info@2zsmb.cz

Kalendář akcí